Бившият австралийски лидер Малкълм Търнбул заяви, че неговият наследник "умишлено е измамил" Франция, когато е отменил многомилиардната сделка с Париж за подводниците в полза на алтернативи на САЩ или Великобритания с ядрена енергия.
Още: "Хамас" иска Израел да освободи техни затворници, отхвърля по-нататъшни преговори
Още: В снежен капан: Япония предупреди за лавини и заледени пътища
Търнбул, чието правителство одобри сделката за подводници с Франция през 2016 г., е ядосан за начина, по който премиерът Скот Морисън се е насочил към нов стратегически съюз със САЩ и Великобритания.
"Морисън не е действал добросъвестно. Той умишлено измами Франция. Той не защитава поведението си, освен да казва, че е в националния интерес на Австралия", каза Търнбул пред Националния пресклуб в Канбера.
"Франция вярва, че е била измамена и унижена, и тя е. Това предателство на доверието ще прекъсне отношенията ни с Европа с години", добави той. "Австралийското правителство се отнася с пренебрежение към Френската република."
Още: Тонове фалшив мед от Турция
Още: Нетаняху: Готови сме да възобновим сраженията в Газа във всеки един момент
Търнбул коментира, че въпреки новото американско-британско-австралийско отбранително партньорство, няма подписан договор с Австралия за закупуване на ядрени подводници, които се очаква да бъдат или британските Astute, или по-големият клас американска Вирджиния.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Погребаха Хасан Насрала в Бейрут
Още: След грешката: "Хамас" обявиха, че са предали тялото на Шири Бибас на Червения кръст
„Австралия в момента изобщо няма нова програма за подводници“, каза той. "Единствено сигурно е, че няма да имаме нови подводници в продължение на 20 години и цената им ще бъде много по-голяма от тази на подводниците, проектирани във Франция."
Морисън заяви, че решението за преминаване към подводници с ядрено задвижване се дължи на променящата се динамика в азиатско-тихоокеанския регион, където с нарастваща военна мощ Китай все повече заявява своите претенции към почти цялото Южнокитайско море. Но Париж реагира с ярост на оттеглянето, заявявайки, че е държан на тъмно до последния момент, когато Австралия се оттегли от договор, първоначално на стойност 50 милиарда долара (36,5 милиарда, 31 милиарда евро).
Описвайки отмяната като „нож в гърба“, Франция отзова своите посланици в САЩ и Австралия. Оттогава френският президент Еманюел Макрон проведе разговори с американския си колега Джо Байдън и възложи на посланика си да се върне във Вашингтон тази седмица. Няма съобщение за завръщането на френския посланик в Канбера, както и няма съобщения за преговори между Макрон и Морисън.
Още: В Газа: Израел затвори главния пропускателен пункт за доставки на помощи
Още: "Хамас" съобщи имената на още шестима заложници, които ще освободи в събота
Морисън и Търнбул са съперници в Австралийската либерална партия. Морисън пое поста министър-председател през август 2018 г., когато Търнбул беше свален от твърда консервативна фракция на партията. , АФП