„Роскосмос” и Китайската национална космическа администрация търсят партньори за създаване на научна лунна станция.
Още: "Хамас" иска Израел да освободи техни затворници, отхвърля по-нататъшни преговори
Още: В снежен капан: Япония предупреди за лавини и заледени пътища
Безпилотната мисия за изследване на Луната „Чанъе-6” ще събира проби от местна почва. Китай ще изстреля автоматичната междупланетна станция „Чанъе-6” като част от безпилотна мисия за изследване на Луната през 2024 г. Това съобщи на пресконференция ръководителят на Китайския център за лунни изследвания към Държавната администрация по отбранителни науки, технологии и промишленост на Китайската народна република Ху Хао, който отговаря за провеждането на мисията. Очаква се „Чанъе-6” да бъде снабдена с оборудване от Русия, Франция, Швеция и Италия.
Освен това, както се отбелязва в китайско-руското изявление, „Роскосмос” и Китайската национална космическа администрация (КНКА) търсят международни партньори за създаването на Международната научна лунна станция (MНЛС)
МНЛС е експериментален изследователски комплекс на повърхността и в орбитата на естествения спътник на Земята. Пекин и Москва планират станцията да има възможност за дългосрочна безпилотна експлоатация с перспектива за човешко присъствие. Задачите на „Чанъе-6” са "автоматично да събира лунни почвени проби за цялостен анализ и проучване", каза Ху Хао.
Още: Тонове фалшив мед от Турция
Още: Нетаняху: Готови сме да възобновим сраженията в Газа във всеки един момент
През декември 2020 г. капсулата на китайската сонда „Чанъе-5” успешно се завърна на Земята. Устройството беше пуснато на 24 ноември миналата година, кацна на видимата страна на Луната и събра пръст в продължение на два дни с помощта на сондажно устройство и манипулатор.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Погребаха Хасан Насрала в Бейрут
Още: След грешката: "Хамас" обявиха, че са предали тялото на Шири Бибас на Червения кръст
През 2014 г. Китай стана третата страна след СССР и САЩ, която изстреля космически кораб с възможност за връщане на Луната. Безпилотният кораб облетя естествения спътник на Земята осем дни, изминавайки разстояние от 840 хиляди километра, и кацна на територията на автономния регион Вътрешна Монголия в северната част на КНР. Изстрелването на космическия кораб беше подготовка за третия и последен етап от китайската програма за изследване на Луната. Тази мисия беше възложена на модулите „Чанъе-5” и „Чанъе-6”.