За последните шест години не е имало нито една, в която да не е бил увеличаван размерът на отчисленията за тон депонирани отпадъци, от страна на държавата. Това заяви пред медии кметът на Асеновград доктор Емил Караиванов, във връзка с промяната на план-сметка „Чистота“ в общината. Изменението бе извършено с решение на Общинския съвет в града, което бе подкрепено от 21 съветници, а седем от старейшините се въздържаха от мнение. Караиванов посочи, че увеличение на отчисленията ще има и през следващата 2019 г., като вече общината ще трябва да плаща по 57 лева за тон.
Още: Възраждат Караалановото училище в Асеновград в оригиналния му архитектурен облик (СНИМКИ)
Още: 32-годишен спаси богоявленския кръст в Асеновград
Кметът направи сравнение за промяната на таксата през годините, като съобщи, че за пет години е настъпило двукратно увеличение на отчисленията, които следва да бъдат превеждани на РИОСВ. През 2014 г. те са били 22 лева за тон, през 2015 г. - 28 лева за тон, през 2016 г. - 36 лева за тон, през 2017 г. - 40 лева за тон, а през настоящата година - 45 лева за тон. Това увеличение не зависи от решение на общините, защото те са длъжни да обезпечат и направят тези отчисления. „Възложено е на експерти да бъде изготвен най-добрият вариант, чрез който община Асеновград да не допуска драстично увеличение размера на таксата за битови отпадъци.“, категоричен е Емил Караиванов.
Вариантът, който предлага общинската администрация, е да се осъществи дофинасиране на част от разходите за дейностите, като сумата ще бъде осигурена от „други местни приходи“. Така през 2019 г. в Асеновград няма да бъде увеличаван размерът на такса „Битови отпадъци“. По думите на кмета, събраните до момента средства от гражданите по този параграф не могат да покрият всички разходи. А плащането на такса за битови отпадъци включва: осигуряване на съдове за съхранение на отпадъците (контейнери, кофи и други); събиране, включително и разделно, на битовите отпадъци и транспортирането им до депа; проучване, проектиране, изграждане, поддържане и експлоатация, закриване и мониторинг на депата и други инстлации, включително обезвреждане; почистване на уличните платна, площадите, алеите, парковете и други теритоии за обществено ползване.