Все повече компании по света настояват неваксинираните срещу Ковид служители да плащат по-големи здравни вноски или да си плащат здравните осигуровки сами. Такава практика вече е въведена в няколко авиокомпании в САЩ.
Още: "Тръмп ни води към капитулация": Хартиен тигър, не истински
Още: След като пришпори Мъск да бута крайнодесните, Тръмп се присламчи към новите победители в Германия
След като случаите на Ковид нараснаха през лятото, главният изпълнителен директор на американската авиокомпания от Джорджия Delta Air Lines Ед Бастиан предприе иновативни действия: от първи ноември неваксинираните работници плащат допълнителни $200 на месец за здравните си осигуровки.
Тази мярка като че ли се приема по-добре от служителите в сравнение със задължителната ваксинация, въведена от United Airlines, която, обаче, доведе до масово напускане на работници. Всеки разболял се служител на компанията в Джорджия е струвал на бюджета ѝ 50 хиляди долара. 75% от служителите са ваксинирани, като някои умишлено отказват имунизация.
След пика на пандемията в световен мащаб все повече компании втвърдяват тона към неваксинираните служители. Все повече работодатели – от магазини за хранителни стоки, молове, до банковия гигант на Уолстрийт - JPMorgan Chase, компаниите принуждават работниците си или да се ваксинират, или да плащат повече за здравни осигуровки.
Още: Тръмп: Талибаните да ни върнат оръжие на стойност 7 милиарда долара
Още: Мъск отрича да изнудва Киев със Starlink
Въпреки това мащабно проучване, проведено през септември в САЩ сочи, че една 1% от компаниите са принудили неваксинираните работници да плащат по-високи здравни осигуровки, а едва 13% все още обмислят дали да го направят.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Американски медии: Барак и Мишел Обама поделят имуществото си
Други работодатели, включително Delta Air Lines, JPMorgan Chase и Harmons, избират и алтернативни варианти да принудят служителите си да се ваксинират – като въвеждат допълнителни социални премии и богати „уелнес програми“.
Според законите в САЩ всяка компания може да удържа на работниците различни суми за здравно осигуряване, стига да го правят чрез програма, предназначена за насърчаване на здравословното хранене и превенцията на заболявания.