В Калифорния започна кампания за събиране на подписи за референдум за отделянето на щата от САЩ, пише Newsweek.
За да подложи на гласуване въпроса за независимостта, авторът на петицията Маркъс Еванс трябва да събере 546 651 подписа от регистрирани избиратели до 22 юли 2025 г. Това представлява 5% от общия брой гласове, подадени за губернатора Гавин Нюсъм през 2022 г.
Ако се съберат подписиje, въпросът "Трябва ли Калифорния да се отдели от Съединените щати и да стане свободна и независима държава?" ще бъде подложен на гласуване през 2028 г. За да може Калифорния да напусне САЩ, поне 55% от регистрираните избиратели в щата ще трябва да гласуват с „да“.
Още: За да се запознае със щетите от пожарите: Доналд Тръмп отива в Калифорния
Маркъс Евънс се застъпва за независимостта на Калифорния от първия президентски мандат на Доналд Тръмп, когато кампанията беше наречена "Calexit" във връзка с Brexit.
Calexit: In California, a campaign has begun to collect signatures for a referendum on the state's secession from the United States
— NEXTA (@nexta_tv) January 27, 2025
To put the question of independence to a vote, the petition's author, Marcus Evans, needs to collect 546,651 signatures from registered voters by… pic.twitter.com/LDxofCLpvX
Calexit, група, която се бори за независимост на Калифорния, описа победата на Тръмп на президентските избори през ноември като „атака срещу всичко, което Калифорния интересува“ и твърди, че това засилва аргументите на щата за отделяне . През 2024 г. Републиканската партия на Тексас включи в политическата си платформа призив за референдум за това щатът да стане „независима нация“.
Още: Защо все повече хора обръщат гръб на Калифорния
Привържениците на инициативата разглеждат победата на републиканците на президентските избори като "атака срещу всичко, което Калифорния интересува", пише Newsweek.
Newsweek обаче отбелязва, че резултатите от гласуването в Калифорния няма да имат юридическа сила и няма да бъдат обвързващи за федералните власти. Освен това Конституцията на САЩ не предвижда механизъм за отделяне на щатите.