Кандидатката за президент на САЩ Елизабет Уорън поиска да бъде променен основно закона, по който се избира държавния глава, пише CBS.
Още: "Тръмп ни води към капитулация": Хартиен тигър, не истински
Още: След като пришпори Мъск да бута крайнодесните, Тръмп се присламчи към новите победители в Германия
"За да гарантираме, че всички гласове на американците са еднакво важни, трябва да прилагаме общонационален вот и да премахнем Избирателната колегия", каза сенаторката на предизборна среща в щата Мисисипи.
Избирателната колегия е група от делегати, която се събира веднъж на 4 години, с единствената задача да избере президента и вицепрезидента на САЩ.
Въведена е в самото начало на независимата американска държава, като основно е имала две цели - президента да бъде избиран от по-малко на брой, но по-образовани и представителни хора, както и да се чува гласа на малките щати, които биха били анонимни при напълно пропорционална система.
Още: Тръмп: Талибаните да ни върнат оръжие на стойност 7 милиарда долара
Още: Мъск отрича да изнудва Киев със Starlink
Наличието на Колегията и до наши дни прави гласовете на някои американци много "по-ценни" от гласовете на други.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Американски медии: Барак и Мишел Обама поделят имуществото си
Поради ограничения както в общия брой на делегатите, така и в минималния брой, които може да изпрати един щат се стига до значителен дисбаланс.
Най-населеният щат Калифорния има 68 пъти по-голямо население от най-слабо населения Уайоминг, но изпраща в Избирателната колегия само 18 пъти повече делегати (55 срещу 3).
Избирателната колегия, в комбинация със системата, че победителя в отделните щати взима всички делегати, създава и друг феномен, който беше наблюдаван на последните избори.
Още: Тръмп мрази Украйна: Какво стои зад обсесията на американския президент към Зеленски
Още: САЩ притискат Киев да промени резолюцията на ООН, осъждаща Русия
За Хилъри Клинтън гласуваха около 66 милиона американци, но тя загуби изборите от Доналд Тръмп, за когото гласуваха малко под 63 милиона.