Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Големият ден за САЩ и света

03 октомври 2012, 07:04 часа • 8909 прочитания

Днес е големият ден за САЩ и света.

Още: "Тръмп ни води към капитулация": Хартиен тигър, не истински

Още: След като пришпори Мъск да бута крайнодесните, Тръмп се присламчи към новите победители в Германия

Започва финалната права на президентската битка, която ще определи бъдещите намерения в международната политика и икономика, както и поведението на американците в ключовите световни конфликти.


На първия дебат днес в Денвър кандидатите ще обсъждат ролята на правителството в икономиката. Някои коментатори на Републиканската партия твърдят, че здравеопазването и данъчните политики на Барак Обама го правят „социалист”. Близо половината американци смятат, че терминът „социалист” описва добре или много добре Барак Обама.

Още: Тръмп: Талибаните да ни върнат оръжие на стойност 7 милиарда долара

Още: Мъск отрича да изнудва Киев със Starlink

По време на първичните избори Мит Ромни по един чудесен начин отказа да играе тази игра. Обама може и да е един „голям правителствен либерал” (фраза, която според британските наблюдатели е оксиморон), но той не е социалист. Ала не вярвайте на Ромни за това. Американският клон на Международната работническа лига (МРЛ) е съгласна с него.

Actualno.com ще ви запознае с анализа на Джон Макдермот от „Financial Times”:

В Мисури, където правя репортажа, няма много марксисти, но в рамките на трите часа, откакто съм в щата, се срещнах с двама. Брадли Родрик и Дейвид Мей са опънали масичка близо до Вашингтонския университет в Сейнт Луис, на която са подредили лични вещи и брошури. Сметнах, че ако някой знае дали Обама е социалист, то това са те.

Още: Тръмп мрази Украйна: Какво стои зад обсесията на американския президент към Зеленски

Още: САЩ притискат Киев да промени резолюцията на ООН, осъждаща Русия

„Разбира се, че не е,” обяснява Мей. „Нито демократите, нито републиканците представляват работническата класа”. И двете партии са срещу организирания труд, обяснява той, посочвайки като доказателство неотдавнашната трудна ситуация, възникнала между учителите в Чикаго и Рам Емануел, кмет на града и бивш началник на кабинета на Обама.

Америка е изправена пред икономическа криза, допълва Мей. „Хвърлени са толкова много пари за банките без кой знае какви резултати. Корпорациите имат милиарди долари в кеш в балансовите си отчети. Средният ръст на доходите е в стагнация. И двете партии зависят от милионерите за политически дарения”.

Всеки от тези възгледи дава основание за определения, но те едва ли имат нещо общо със стоте марксисти в Средния запад, които се събраха на последната среща на МРЛ. Американската левица никога не си е отивала по ред причини. Капитализмът е бил успешен в Америка, как ли пък не. Още една революция е малко вероятна за държава, която води началото си от най-успешната страна в света. Но друга възможна причина е това, че в крайна сметка някои от възгледите ѝ не са толкова крайни.

Всъщност, изглежда че само в Америка социалистите не са истински социалисти. В гимназията Родрик е бил републиканец, а през 2008 г. е гласувал за Обама. „Направих крачка вляво и не съм спирал”. Разочаровал се, когато видял „списъка с постиженията на администрацията” на междинните избори през 2010 г. „Не бях особено въодушевен от договора СТАРТ и удължения срок на плана за орязване на данъците от времето на Буш, затова започнах да чета Маркс и Ленин.

Мей, тридесетгодишен и „с няколко години” по-възрастен от Родрик, също си има своя история за смяната на политическите възгледи. Баща му бил машиностроител и компанията му била купена от Сименс, които, по думите му, превърнали работата на баща му в странстваща заетост на половин работно време. „Бях на 16, по това време НАФТА тъкмо беше влязла в сила и всички ми казваха, че в свободната търговия има смисъл”.

Преди година човек трудно би си въобразил, че недоволството на американската левица, изразено с протестите, по-известни като „Окупирай Уолстрийт”, ще повлияят на предизборната стратегия на Обама, а вероятно и на успеха му. Възможно е било той да бъде доведен до крайността на своята партия по подобен, макар не толкова явен начин, както това стана с републиканците и Чаеното парти. Родрик и Мей са били част от протестите в Сейнт Луис. Дванадесет месеца по-късно, по думите на Родрик, „апатията е голяма”. Подготвяйки отговор на възможните варианти на въпроса „Социалист ли сте?”, Обама вероятно може да е благодарен, че няма да разочарова мнозина, ако отговори: „Разбира се, че не, аз съм американец”.

От редакцията:

Обама vs. Ромни: къде да гледаш на живо?

Официално дебатът започва в 21.00 ч. в Денвър, модератор ще бъде Джим Лерър, водещ на NewsHour по PBS. Продължителността на сблъсъка трябва да е 90 минути.

Най-лесният начин да гледате дебата е в YouTube. В официално съобщение компанията казва, че започва прякото си излъчване в 3.00 ч. през нощта българско време. YouTube ще предава следващите два президентски дебата, както и насроченият за 11 октомври сблъсък между вицепрезидентите Джо Байдън и Пол Райън.

YouTube ще си партнира с ABC News, Al Jazeera English, BuzzFeed, New York Times и Wall Street Journal, за да представи допълнителни коментари и анализи в реално време.

Редактор: Иво Георгиев

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентин Стоев
Валентин Стоев Отговорен редактор
Новините днес