Учени от Ливърпулския университет са създали компютърен вирус, който за първи път показва, че зловредният софтуер може да заразява Fi-Wi мрежи и да се пренася по въздуха от място на място като обикновена настинка, пише Forbes.
Още: Веднага край на свободията на Костадинов и подчинените му
Още: Тежки времена идват за родните тръмписти. И за психиатрите също
Безжичните входни точки отдавна се смятат за слабо място в мрежите, които често се оставят незащитени с пароли или криптиране. Досега обаче не съществуваше вирус, който може да атакува Wi-Fi мрежа.
Вирусът, създаден в лабораторията на Ливърпулския университет, е кръстен от създателите си Chameleon. Поведението му е като на болест, която по време на епидемия се разпространява бързо в градовете с гъста населеност, където точките за достъп са близо една до друга. Компютърните инженери са симулирали епидемия в Белфаст и Лондон и са установили, че в по-гъсто населената британска столица, свръзаността на устройствата е с по-голямо значение от пропускливостта на входните точки.
Зловредният софтуер е бил в състояние да избягва откриването си и да установява кои входни точки в близост до моментното му местоположение са най-малко защитени.
Още: Тръмп засили САЩ по пътя на упадъка
Още: Летище "Васил Левски" - добре, а улица "Московска" кога ще преименуваме?
Повечето антивирусни защити охраняват крайните устройства, каквито са лаптопите, таблетите и персоналните компютри, като търсят зарази в интернет или в устройствата, но не и в мрежата. Специалистите са създали Chameleon така, че да стои само в мрежата, оставайки невидим за програмите за сигурност. В момента научният екип използва данните от изследването си, за да създаде защитен софтуер, който може да идентифицира риска от кибератаки.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вейповете и везните на забраната: Няколко мита
Още: Не иска да е част от мафиотското управление: Атаката срещу Петков няма да спре дотук